Tilbage til forsiden
Per Juul Carlsen

Min bog ’Det gavmilde attentat – historien om et bebudet hjertestop’ handler om min oplevelse med et hjertestop, de efterfølgende reaktioner, psykiske udfordringer, relationer til mine pårørende og ikke mindst oplevelsen af pludselig at stå et sted, som jeg altid havde frygtet, samme sted som min hjertesyge far.

Bagsideteksten til bogen opsummerer det således:

‘En grå søndag i februar 2023 falder filmanmelder Per Juul Carlsen om med hjertestop under en fodboldkamp. Han er livløs i 10-12 minutter, men takket være fodboldvennerne vågner han igen.

Den verden, han åbner øjnene til, er forandret. Fyldt med spørgsmål. Hvad betød den fyring, han var udsat for nogle måneder før hjertestoppet? Hvorfor vågner han med en fornemmelse af, at nogen vil ham noget gavmildt? Skal han kæmpe for at blive den, han var, eller netop forsøge at blive en ny version af sig selv? Og er hjertestoppet begyndelsen på samme nedtur, som hans far, som han har arvet en hjertesygdom fra, oplevede i sine sidste leveår?

For at finde svar skriver Per Juul Carlsen et brev til sin far, der døde for 23 år siden.

 

…bogen udkommer den 2. juni – vi glæder os

Professionel baggrund:
Forfatter

Arbejdsplads:
Selvstændig

Pris:
Minimum 3000 kr. (afhænger af længde og sammenhæng)

Kørselsgodgørelse:
Ja

By:
Valby


Tlf:
23318208

Træffes bedst:
Pr Mail

Mulige temaer for foredrag:
Erfaringsbaserede oplæg; Hjertestopsoplevelse, psykiske reaktioner & arvelig sygdom

Max antal:
365