Hospitalsindsatsen – status for 2024

02 apr 2025

Vi vil så gerne have, at mange flere hjertepatienter skal kende til vores forening, så de får den viden og støtte, de har brug for, for at kunne leve trygt med hjertesygdom. Det seneste år har Hjerteforeningen startet en målrettet hospitalsindsats, som skal klæde sundhedspersonale på til at formidle Hjerteforeningens tilbud til patienter og pårørende.

Målet med indsatsen er:

  • At sundhedsprofessionelle på hjerteafdelinger, ambulatorier og daghospitaler på sigt, har et opdateret kendskab til Hjerteforeningens tilbud og aktiviteter til patienter og pårørende.
  • At de systematisk udleverer Hjerteforeningens aktivitetsfolder og/eller Hjertelinjepostkort samt systematisk opfordrer patienter og pårørende til at søge støtte og viden i Hjerteforeningen.
  • At de sundhedsprofessionelle oplever Hjerteforeningen som en vidensbank der bidrager med viden til refleksion eller handling i deres daglige arbejde.

I 2024 har vi været rundt på 21 af hospitalerne og afholdt infomøder for 66 afdelinger, ambulatorier og daghospitaler med i alt knap 2000 ansatte. Godt 700 har deltaget i infomøderne.

Vi fortsætter arbejdet og målet er at holde et årligt infomøde på alle landets hospitaler. Der er naturligvis et tæt samarbejde med patientstøtteindsatsen, og vi håber også, at alle Hjerteforeningens aktiviteter kan mærke, at nye hjertepatienter kommer til jeres tilbud på baggrund af indsatsen.

desk-8760342_1280

Læs også...