Meld dig til Hjerteforeningens bestyrelse
21 okt 2025
Hjerteforeningens bestyrelse står i den situation, at Tove Hanghøj desværre har valgt at stoppe med udgangen af maj 2026. Tove har bl.a. bidraget til bestyrelsens arbejde i kraft af sin faglige baggrund som kardiologisk sygeplejerske, og hun har i sit frivillige arbejde vist et stort engagement både som formand for lokalforeningen i Sæby, som Gå Med vært og som hjerteredderinstruktør. Der skal lyde en stor tak til Toves store indsats i bestyrelsen. Vi håber, at hun vil fortsætte arbejdet i sit lokalområde mange år endnu.
Toves farvel til bestyrelsen betyder, at der skal findes en ny kandidat, som kan opstilles til valg på det årlige repræsentantskabsmøde i foråret. Vi ønsker en alsidig og bredt sammensat bestyrelse, så vi vil gerne opfordre alle til at overveje, om de har lyst til og mod på at tage del i ansvaret og stille sig til rådighed for bestyrelsens arbejde.
For at være et stærkt bidrag til bestyrelsens arbejde er det en fordel, at man – ud over at være aktiv frivillig i Hjerteforeningen – også har indsigt i bestyrelsesarbejdet fra en større organisation.
Der er ansøgningsfrist den 13. november, og du kan læse mere om hvad der kræves og hvordan du søger her.
