Om Repræsentantskabsmødet
Repræsentantskabsmødet er Hjerteforeningens øverste myndighed. Alle repræsentanterne skal være bestyrelsesmedlemmer i en lokalforening eller klub.
Hjerteforeningens repræsentantskab mødes én gang årligt til ordinært repræsentantskabsmøde. Dette møde skal afholdes senest inden udgangen af maj.
Vedtægten i dets fulde ordlyd kan hentes her på siden.
Herunder følger desuden en række gode og hyppigt forekommende spørgsmål og svarene herpå:
Hvorfor er det vigtigt, at lokalforeningerne/klubberne deltager i repræsentantskabsmødet?
Repræsentantskabsmødet er Hjerteforeningens øverste myndighed. Repræsentanterne har stemmeret på repræsentantskabsmødet og dermed mulighed for at udøve deres indflydelse i Hjerteforeningen.
På repræsentantskabsmødet vælger repræsentanterne, hvem der skal sidde i bestyrelsen og godkender Hjerteforeningens regnskab.
Det er også på repræsentantskabsmødet, at repræsentanterne har mulighed for at blive hørt og få forslag behandlet, og det er her bestyrelsen orienterer repræsentanterne om årets aktiviteter.
Repræsentantskabsmødet er derfor Hjerteforeningens vigtigste årlige møde.
Repræsentantskabet er kun beslutningsdygtigt, når mindst halvdelen af repræsentanterne er til stede.
Hvad er forskellen på delegerede og mandater?
Der er ikke forskel på delegerede og mandater.
Delegerede og mandater er andre ord for repræsentanter. Ordet repræsentanter anvendes i vedtægterne.
Hvem udgør repræsentantskabet og hvordan opgøres antallet af repræsentanter?
Repræsentantskabet består af formændene for lokalforeningerne/klubberne, der er repræsentant for de første 1250 medlemmer i lokalforeningen/klubben. Derefter har lokalforeningerne/klubberne én repræsentant yderligere for hver påbegyndt 1250 medlemmer i lokalforeningen/klubben. Uanset hvor mange medlemmer en lokalforening/klub har, kan lokalforeningen/klubben dog højst være repræsenteret med fem repræsentanter.
Alle repræsentanterne skal være bestyrelsesmedlemmer i en lokalforening/klub.
Formanden kan vælge at lade sig repræsentere af en stedfortræder. Det betyder, at lokalforeningerne/klubberne i princippet helt selv kan vælge hvem fra bestyrelsen, der skal repræsentere lokalforeningen/klubben på repræsentantskabsmødet.
Derudover udgøres repræsentantskabet af medlemmerne af Hjerteforeningens bestyrelse, som består af 13 bestyrelsesmedlemmer. De 12 vælges af repræsentantskabet. Heraf skal fire på valgtidspunktet være aktive i lokalforeninger/klubber, mens andre fire skal have erfaring fra samfundslivet bredt, gerne med kendskab til erhvervslivet og/eller det offentlige liv. De øvrige fire medlemmer skal have en sundhedsfaglig baggrund, herunder mindst to læger, hvoraf den ene skal være kardiolog, og den anden skal have et andet lægefagligt speciale. Den 13. repræsentant vælges af og blandt Hjerteforeningens medarbejdere.
Skal repræsentanter være medlemmer af Hjerteforeningen?
Det følger af vedtægterne, at repræsentanterne skal være medlemmer af Hjerteforeningen.
Det fremgår af Hjerteforeningens vedtægter § 6, stk. 6, at frivillige skal være repræsenteret i Hjerteforeningens bestyrelse. 4 af de 12 medlemmer af bestyrelsen skal være aktive i lokalforeninger/klubber. Skal det være frivillige, der er aktive som bestyrelsesmedlemmer i lokalforeninger/klubber, eller kan det være andre aktivitetsfrivillige? Alle frivillige, der er aktive i en lokalforening/klub, er valgbare til Hjerteforeningens bestyrelse. Det er ikke en betingelse for valgbarhed, at de er bestyrelsesmedlemmer i en lokalforening eller klub. Har en lokalforening en ekstra stemme, hvis et af bestyrelsesmedlemmerne i lokalforeningen/klubben også sidder i hovedbestyrelsen?
Antallet af repræsentanter i en lokalforening/klub opgøres på grundlag af antallet af medlemmer, som er tilknyttet lokalforeningen/klubben og opgøres dermed helt uafhængigt af om et af disse medlemmer eventuelt vælges til Hjerteforeningens bestyrelse.
Lokalforeningernes/klubbernes repræsentanter repræsenterer den pågældendes lokalforening eller klub.
De fire medlemmer af bestyrelsen, som er aktive i lokalforeninger eller klubber, varetager alle lokalforeninger og klubbers interesser generelt.
Jeg kan ikke deltage, men vil gerne kunne stemme?
Hvis du er repræsentant, og ikke kan deltage, kan du:
1. Sende en stedfortræder som repræsentant i stedet
2. Udfylde en fuldmagt og sende den (link og vejledning til fuldmagter kommer ud med 3. udsendelse til repræsentantskabsmødet)
Hvordan kan repræsentanterne stille forslag til repræsentantskabsmødet?
Repræsentanterne kan indsende forslag til dagsorden til repræsentantskabsmødet, herunder forslag til valg af bestyrelsesmedlemmer.
Forslagene skal være indsendt til Hjerteforeningen senest fire uger før afholdelse af repræsentantskabsmødet.
Alle repræsentanter kan stille forslag til repræsentantskabsmødet.
Vil du være med til at gøre en forskel?
Bliv en del af fællesskabet og Hjertesagen!
Klik på knappen og udfyld formularen – så kontakter vi dig!